Historia nazwy Shell

Royal Dutch Shell, bo tak brzmi pełna nazwa firmy, to według Forbesa 6. największy koncern petrochemiczny na świecie. Co gaz ziemny i ropa naftowa ma wspólnego z muszlą?

Firma powstała z połączenia dwóch przedsiębiorstw – holenderskiego Royal Dutch Petroleum Company i londyńskiego Shell Transport and Trading Company. To drugie początkowo zajmowało się handlem antykami oraz muszlami morskimi, które w ówczesnych czasach były bardzo modnym elementem zdobieniowym wykorzystywanym między innymi do dekoracji wnętrz. Szybko okazało się, że popyt na muszle był bardzo duży, co sprawiło, iż handel importowy i eksportowy pomiędzy Dalekim Wschodem, a niewielką londyńską firmą rozkwitł na dobre.

www.shell.com

www.shell.com

Marcus Samuel, założyciel sklepu sprzedającego muszle, często zabierał swojego syna (również Marcusa) na morze w celu wdrożenia go w proces pozyskiwania towaru.  To właśnie morskie wojaże sprawiły, że młody Samuel zainteresował się biznesem petrochemicznym. Ojciec zdecydował o przekazaniu firmy w ręce syna, który wraz z bratem postanowił rozpocząć działalność transportową ropy naftowej. Mówi się, że dokonali oni rewolucji w transporcie ropy naftowej. To na zlecenie Marcusa Samuela zbudowano pierwszy nowoczesny zbiornikowiec (rodzaj tankowca), będący w stanie przetransportować ogromną ilość ropy naftowej. W sierpniu 1892 roku Murex, bo tak nazwano legendarny zbiornikowiec, odbył swój historyczny rejs przez Kanał Sueski, przewożąc 4 000 ton rosyjskiej nafty.

www.shell.com

www.shell.com

Bracia Samuel nazwali swoją własną firmę, zajmującą się już głównie transportem ropy The Tank Syndicate lecz w roku 1897 postanowili, że nazwa firmy powinna odwoływać się do muszli, bo przecież od niej właśnie zaczęła się ich przygoda z handlem, dlatego przedsiębiorstwo ostatecznie nazwano Shell Transport and Trading Company.

Sledź nas:
Bookmark and Share

← Poprzedni post

Następny post →

2 Comments

  1. Krzysiek

    No właśnie zawsze mnie to nurtowało dlaczego akurat muszla? Teraz już wszystko jasne! 😀

  2. kto by pomyślał, że od handlu meblami można przejść do ropy 🙂

Dodaj komentarz

_

Zajrzyj również na nasze inne blogi o brandingu:
|