Nieudany renaming SciFi Universal

SciFi Universal to niszowy kanał telewizyjny należący do NBC, który dostępny jest w polskich sieciach kablowych. W swojej ofercie programowej ma on filmy, seriale i programy dokumentalne należące do gatunku science fiction, fantastyki i horroru. Dlaczego przedsiębiorstwo po tak, zdawałoby się, dobrej nazwie zdecydowało się na jej zmianę? Otóż słowo SciFi nie jest dostatecznie oryginalne, by je zastrzec jako znak towarowy.

Co innego zapis fonetyczny – SyFy. Nie dość, że można zabezpieczyć prawa do takiej nazwy, to brzmi bardzo młodzieżowo. Dwie pieczenie na jednym ogniu? Nie do końca. Słowo SyFy nie tylko brzmi młodzieżowo – ono jest częścią slangu. Jest to popularne określenie na chorobę weneryczną, jaką jest oczywiście syfilis. Ciekawostką jest fakt, że słowo to wywodzi się z języka polskiego, w którym oznacza też brud i bałagan.

Renaming wywołał burzę wśród widzów kanału, wielu z nich czuło się urażonych, jeszcze więcej obśmiewało markę w Internecie. Tego wszystkiego udałoby się uniknąć, gdyby amerykańska siedziba postąpiła tak jak jej polski odłam. W Polsce wykonano badania marketingowe, które jasno wykazały, że zmiana nazwy nie powiedzie się i w tym kraju. W efekcie do dzisiaj polscy widzowie mogą oglądać SciFi Universal na ekranach swoich telewizorów.

Sledź nas:
Bookmark and Share

← Poprzedni post

Następny post →

1 Comment

Dodaj komentarz

_

Zajrzyj również na nasze inne blogi o brandingu:
|