Rebranding Blackwater

Blackwater to najsłynniejsza, czy może raczej najbardziej niesławna firma zajmująca się prywatną działalnością wojskową (czyli najemnictwem). Nawet w Polsce, mimo, że temat nie stał się tak popularny, ze względu na to, że problem zasadności wykorzystywania najemników do prowadzenia wojen zamiast wojska u nas z przyczyn budżetowych nie istnieje, marka Blackwater była mocno rozpoznawalna.

W 2007 roku przedsiębiorstwo wylądowało na świeczniku ze względu na oskarżenie w sprawie dokonania przez jej pracowników zbrodni wojennej na kilkunastu irackich cywilach. Takie pogwałcenie praw człowieka nie mogło przejść bez echa i w efekcie firma została de facto zmuszona do zmiany nazwy w 2009 roku, by móc nadal mieć nadzieję na prowadzenie działalności bez negatywnych skutków pogorszenia wizerunku.

Pierwsza zmiana nazwy zamieniła Blackwater na Xe Services. Wybór takiej, a nie innej nazwy wytłumaczono krótko i dosadnie – nie posiadała żadnych konotacji ze słowem Blackwater. Rok później firmę sprzedano i nadano jej kolejną nazwę. Tym razem zdecydowano się na Academi, mając na celu uczynienie nazwy firmy… nudną.

Sledź nas:
Bookmark and Share

← Poprzedni post

Następny post →

1 Comment

  1. Zgredziak

    Rozumiem, że próbowali się ratować nowymi nazwami, ale z tym Academi to przesadzili. Ona brzmi jak tysiąc innych nazw firm…

Dodaj komentarz

_

Zajrzyj również na nasze inne blogi o brandingu:
|