Renaming Google

Słyszeliście kiedyś o firmie BackRub? Nic dziwnego, musielibyście interesować się technologiami informacyjnymi już 20 lat temu. Albo być naprawdę wielkimi fanami Google’a bo to właśnie o tym przedsiębiorstwie mowa. BackRub to nazwa pierwszej wyszukiwarki autorstwa Larry’ego Page’a i Sergeya Grina, świeżo upieczonych absolwentów uniwersytetu Stanforda, odpowiedzialnych za założenie Google.

Nazwa BackRub pochodzi od technologii, na której oparta jest wyszukiwarka – backlink tracking. Już rok później, ze względu na niedostateczny transfer uniwersyteckiego serwera, właściciele zdecydowali się zmienić nazwę wyszukiwarki. Ponadto, Larry Page uważał, że BackRub nie jest dość dobrą nazwą dla jego przedsiębiorstwa.

Rozpatrywano nazwy nawiązujące do ogromu danych, które program był w stanie indeksować. Co ciekawe, ostateczna nazwa nie pochodzi od twórców BackRuba, powstała także niejako przypadkiem. Inny absolwent Uniwersytetu Stanforda, Sean Anderson, zaproponował nazwę Googolplex (1 i googol zer) podczas burzy mózgów. Page skrócił ją do Googol ( 1 i sto zer) i polecił sprawdzenie dostępności domeny. Anderson omyłkowo sprawdził google.com, ale nazwa tak spodobała się Page’owi, że ten natychmiast wykupił domenę.

Niedawno miał miejsce kolejny renaming firmy – tym razem na Alphabet. Ale to już inna historia…

Sledź nas:
Bookmark and Share

← Poprzedni post

Następny post →

2 Comments

  1. Nie wiem po co tak znanej marce renaming w 2016…

  2. Zabawna ta pierwsza nazwa, trochę żal, że się nie przyjęła.

Dodaj komentarz

_

Zajrzyj również na nasze inne blogi o brandingu:
|